Gümrükten Araç Almanın Maliyeti Nedir?

Gümrükten alacağınız aracın statüsüne göre durum değişiklik göstermekle beraber normal yurt dışı plakalı bir aracın gümrüğe terkedilmiş olması halinde yapılması gereken masrafları sırası ile bu yazımızda inceleyeceğiz.

Gümrük Müdürlüğüne ödenmesi gereken ücretler öncelikli olarak ihale şartnamesini dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Biz burada standart bir ihalede ödenmesi gereken giderlerden söz edeceğiz. Amacımız sadece gümrükten araç almak isteyen kişilerin fikir sahibi olmasıdır. Burada vereceğimiz fiyatlardan daha yukarıda ya da daha aşağıda bir fiyata aracınızı mal edebilirsiniz.

Gümrük Müdürlüğüne Ödenmesi Gereken Ücretler Ne Kadardır?

Öncelikli olarak standart bir ihalede, ihalenin 100.000 TL satış bedeli ile aldığınızı düşünür isek ÖTV ve KDV bu ihale bedeline dahil olmakla beraber damga vergisi bu ihale bedeline dahil değildir. Sizden ayrıca damga vergisi tahsil edilecektir. İhalede satış bedeline ek olarak %1,517 (binde 15,17) oranında damga vergisi tahsil edilmektedir. Unutmadan eklemekte fayda var damga vergisinin KDV ve ÖTV’si de ayrıca tahsil edilecektir. 100.000 TL satış bedeli olan bir aracın yaklaşık 1600 TL damga vergisi için ödenmesi gerekecektir. Bu satış bedeli ödenmesi haricinde şunu da düşünmeniz gerekiyor şayet belgeleri kargo ile göndererek işlemleri halletmeyecekseniz. Aracın satışa çıkaran Tasfiye İşletme Müdürlüğü ile aracın bulunduğu otopark ya da gümrük sahası farklı yerlerde ise bunun için ek bir ulaşım maliyetiniz olacaktır.

Gümrükten Aracı Aldıktan Sonra Doğrudan Kullanabilir Miyim?

Bu sorunun cevabı maalesef hayır. Gümrükten aldığınız aracın tescil işlemleri tamamlanmadıkça trafikte kullanamazsınız. Bunun tek istisnası aldığınız araç için Geçici Plaka çıkarmanız idir. Geçici Plaka çıkararak aracınızı gümrükten teslim aldıktan sonra sürerek kendi yaşadığınız yere götürebilirsiniz. Fakat geçici plaka çıkarmayacak iseniz aracınızı çekici ile gümrükten alarak yaşadığınız yere götürmeniz gerekmektedir.

Araç Tescil İşlemleri İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle aracınızın kazalı ya da arızalı ise öncelikle aracınızın tamirini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu tamir işlemini gerçekleştirdikten sonra yani aracın kara yoluna çıkması için gerekli olan yetkinliklere sahip olduktan sonra aracınız için AİTM Münferit Araç Uygunluk Belgesi almanız gerekmektedir. TSE’ye gitmeden önce trafik sigortanızı yaptırmanızda yarar vardır. Söz konusu belgeyi almak için araç projesi çizmeye yetkili bir mühendise başvurmanız gerekmektedir. Bu proje çizimi için yetkili mühendisi bulduktan sonra o araç proje çizimi gerçekleştirdikten sonra sizin için yaşadığınız yere en yakın TSE istasyonundan randevu alacaktır. Ondan sonra TSE İstasyonuna giderek aracınızın gerekli incelemeleri yaptırdıktan sonra şayet aracınız AİTM Münferit Araç Uygunluk Belgesi almaya uygun ise bu belgeyi temin ettikten sonra araç muayenesi yaptırmanız gerekmektedir. Öncelikle bu AİTM Münferit Araç Uygunluk Belgesi için ödemeniz gereken para mühendisin sizden proje çizimi için alacağı paraya göre değişmektedir. Fakat TSE’ye toplam ödenmesi gereken ücret 2020 yılı için 410 TL idir. Yetkili Mühendislerin proje çizimi için talep ettiği ücret değişmektedir. Şu ana yaptığımız araştırmalarda gördüğümüz proje çizimi için 200 TL ile 1200 TL aralığında bir ücret talep edilmektedir. Burada ortalama bir hesap yapar isek TSE ve Proje Çizimi için 1000 TL civarı bir ödeme yapmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

AİTM Münferit Araç Uygunluk Belgesi alındıktan sonra araç muayenesi için aracın niteliğine göre değişmekle beraber 2020 yılında otomobiller için yaklaşık 343 TL ücret ödenmesi gerekmektedir. Muayene sonrasında TSE, Muayene ve Gümrük Şahadetnamesi ile en yakın notere başvurarak araç ruhsatını çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Noter için yaklaşık 273 TL ödeme yapmanız gerekecektir. Sonrasında araç plaka basımı gerçekleşince plakalarınızı aracınıza takarak trafiğe çıkabilirsiniz. Plaka basımı için de yaklaşık 48 TL bir ödeme yapmanız gerekecektir.

Sonuç

İhale satış bedeli 100.000 TL olan bir aracın trafiğe çıkmasının yaklaşık bedeli 103.264 TL’dir. Bu ücrete aracın Gümrük-Tamirhane-TSE-Muayene İstasyonu arasındaki nakliye masraflarını yani çekici ücretlerini ve trafik sigortası maliyetini eklemeniz gerekmektedir. Bu maliyetler sadece bilgilendirme amaçlıdır. İhale şartnamesi gereğince ek ödeme yapmanız gerekebilir. Ya da yukarıdaki vergi oranları ve sabit fiyatlar zamana göre değişiklik göstermektedir. Bir araç ihalesine girmeden önce ihale şartnamesini okumanızı ve ilgililere doğrudan başvuruda bulunarak maliyetler hakkında en doğru bilgiyi almanızı tavsiye ederiz.