Gümrük Araç İhalelerine Nasıl Girilir?

Gümrük Araç İhaleleri Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Söz konusu ihalelere elektronik ortamda teklif verilmek suretiyle katılınmaktadır. Elektronik ortamda teklif vermek ve ihalede olan gümrük araçlarını görmek için https://www.eihale.gov.tr/ adresine girmeniz gerekmektedir.

Güncel olarak ihalede olan araçları görmek için ise https://www.eihale.gov.tr/ adresine girdikten sonra İhale İşlemleri > Güncel İhaleler > Güncel Araç İhaleleri bölümüne tıklamanız gerekmektedir.

Güncel Araç İhaleleri kısmında o an Ticaret Bakanlığı tarafından ihaleye çıkarılmış olan araçları görürsünüz. İlanlara tıkladığınızda ise ilgili ilandaki araca ait fotoğraflara ve videoya erişebilirsiniz. Aynı zamanda ilan sayfasında Ekspertiz Raporu kısmında araç ile ilgili daha detaylı bilgiler de verilmektedir. Bunlara ek olarak söz konusu aracın ihalesinin ne zaman başlayacağı ve ne zaman sonuçlanacağı da ilan sayfasında yer almaktadır. Söz konusu araçlara teklif vermek için ise https://www.eihale.gov.tr/ adresine üye olmanız gerekmektedir.

Gümrük ihalelerinde araç satın almadan önce https://www.eihale.gov.tr/ sitesi üzerindeki ilanı detaylıca incelemeniz gerekmektedir. Çünkü bazı araçların tescili için araçta daha önceden bulunan zula olarak adlandırılan kısımların kapattırılması, aracın motor no okunamadı ise motor numarasının sonradan çaktırılması ya da şasi numarası olmayan araçlara şasi numarası çaktırılması vb. işlemler söz konusu olmaktadır. Bu nedenle ihale şartnamesini iyi bir şekilde okuduğunuzdan emin olun. Hurda araçlar için ihaleye girmek adına bazı belgeleri önceden temin etmeniz ya da halihazırda o belgelere sahip olmanız gerekebilir. Şayet şartnamedeki yeterlilikleri sağlamıyor iseniz ihaleye katılmış olsanız bile ihale sonucunda aracınızı teslim alamayabilirsiniz.

Söz konusu araçların gümrüğe terkedilmiş olmasının farklı sebepleri olabilir. Söz konusu araçlar çoğunlukla ülkemizde ziyarete gelen gurbetçilerin kaza, arıza, hastalık vb. Sebeplerle yaşadıkları ülkelere dönüşte yanlarında götüremedikleri araçlar olmakla beraber Türkiye’de yaşayan yabancıların Misafir Plaka ile kullandığı ya da Türkiye’deki Konsolosluk çalışanlarının kullandığı ama dönüşte ülkelerine götüremeyecekleri araçlar da olabilmektedir. Aynı zamanda kaçakçılık sırasında yakalanarak el konulan araçlar da olabilmektedir. Bu saydıklarımız ile sınırlı değildir. Ülkemizde mevzuatta birçok gümrüğe terk nedeni öngörülmüştür. Burada sadece bunların bir kısmından bahsedilmiştir ve tek amacı bilgilendirmedir. Daha doğru ve detaylı bilgi almak için https://www.eihale.gov.tr/ adresinde Ticaret Bakanlığı tarafından verilen bilgileri ve Resmi Gazete üzerinden mevzuatı incelemenizi tavsiye ederiz.